Jump to content
Forum
Imena bez

Musko-Zenski kutak.

Recommended Posts

Nekad se zapitam, ko zna po Äijim tuÄ‘im mislima se neprestano Å¡etam, a da to i ne znam.

Ko zna koliko njih se mislima služe mojim likom, onda kada ih neÅ¡to podseti na mene. Neka trenutna sitnica koja poseduje toliku moć da može da nas vrati toliko precizno u proÅ¡lost da nam se Äini kao da sve to poÄinje iznova. Nije fer da me neko krade mislima bez moje dozvole. Kako reÅ¡iti taj problem? Tako Å¡to ćemo pokuÅ¡ati da ograniÄimo maÅ¡tu svakog pojedinca do odreÄ‘ene mere koju redovno prevazilaze? Ali, kako je uopÅ¡te moguće ograniÄiti maÅ¡tu?

MaÅ¡ta je jedini beskonaÄni prostor, Äije granice odreÄ‘uje svako ponaosob.

Njen stvaralac redovno prolazi nekažnjen, jer ne postoje zakoni koji bi ga sputavali u tome. (Naravno, sem kada savest umeÅ¡a prste, jer tada igra prestaje). Verujem da ne možemo da zamislimo koliko se ubistava, kraÄ‘a i ostalih neÄasnih dela izvrÅ¡ava u ljudskoj maÅ¡ti svakodnevnice. Koliko bolesnih radnji o kojima drugi nikada ne bi mogli ni da sanjaju.

Ali ko to može da spreÄi?

Granica ne postoji u bezgraniÄnom prostoru.2exlava.jpg

“‘Bas me bila pogledala onim svojim smedjim ocima i tada kao da je celi moj svet bio u njima. Pokusah to sakriti i od sebe i od drugih. Od drugih sam nekako i uspevao da sakrijem, ali od sebe nikad. Moja sreca, moja tuga i celi moj svet je stao u ta dva smedja oka, stao i ostaoâ€

,

Svakoga dana pronalazio bi po koju njenu zaboravljenu stvarÄicu. Kada je jedanput istresao madrac, pronaÅ¡ao je tri ukosnice, napukli ÄeÅ¡alj sa srebrnim zvezdama, Äetvrt Äokolade punjene kokosom i do pola popuÅ¡enu kutiju “Marlboroaâ€. U kupatilu je otkrio ljubiÄasti ruž za usne i vatu. FetiÅ¡ista!

Je li to sve što ostaje posle ljubavi? I šta, uopšte, ostaje posle nje?

Telefonski broj koji lagano bledi u pamćenju? ÄŒaÅ¡e sa ugraviranim monogramima ukradene u “Esplanadiâ€. Posle ljubavi ostaje obiÄaj da se belo vino sipa u te dve ÄaÅ¡e, i da crte budu na istoj visini. Posle ljubavi ostaje jedan sto u kafani kod znaka “?†i zaÄuÄ‘eni pogled starog kelnera Å¡to nas vidi sa drugima. Posle ljubavi ostaje reÄenica: “Divno izgledaÅ¡, nisi se niÅ¡ta promenila…†I: “Javi se ponekad, joÅ¡ imaÅ¡ moj broj telefona.†I neki brojevi hotelskih soba u kojima smo spavali ostaju posle ljubavi. Posle ljubavi ostaju tamne ulice kojima smo se vraćali posle ljubavi. Ostaju tajni znaci, ljubavne Å¡ifre. Posle ljubavi ostaje tvoja strana postelje i strah da će neko iznenada naići. Klak - spuÅ¡tena sluÅ¡alica kada se javi tuÄ‘i glas. Hiljadu i jedna laž. Posle ljubavi ostaje reÄenica koja luta kao duh po sobi: “Ja ću prva u kupatilo!†- i pitanje: “Zar nećemo zajedno?†Ovaj put, ne. Posle ljubavi ostaju sauÄesnici: Äuvari tajni koje viÅ¡e nisu nikakve tajne. Posle ljubavi ostaje laka uznemirenost kad u prolazu udahnem “Cabochard†na nekoj nepoznatoj, crnomanjastoj devojci. Prepune pepeljare i prazno srce. Navika da se pale dve cigarete, istovremeno, mada nema nikog u blizini. Fotografije snimljene u automatu, taksisti koji nas nikada nisu voleli ( “Hvala Å¡to ne puÅ¡ite!†- a puÅ¡ili smo), i cvećarke koje jesu. Posle ljubavi ostaje povreÄ‘ena sujeta. Metalni ukus promaÅ¡enosti na usnama. Posle ljubavi ostaju drugi ljudi i druge žene.

Posle ljubavi, ne ostaje ništa.

35lrw2p.jpg