Guest Tabanko

Sila

6957 posts in this topic

Dobro jutro,
Lejla draga , i ja ne mogu se odvojiti od njih ja stigla do 60 epizode , odavno me nije ovako nestovezalo da ne mogu prestati gledati.
Kako serija ide sve vise cinimise grubosti, ali znam da je kraj dobar i za to mogu podnijeti ovo da gledam.Meni je tesko ovo sve gledati a kako je tek njima koji moraju zivjeti tako.Njih dvoje su super, jednostavno uzivam dok ih gledam.

Malo sam Äitala spoilere pa sam primjetila to o Äemu govoriÅ¡, ali toliko su me navukli da viÅ¡e nema odustajanja... bar je kraj sretan, pa ćemo sve ovo nekako "preživjeti".

Ja nisam znala kakav ce kraj biti, nisam se usudila virnuti...zbog razocarenja...ali eto meni srece sada, bas se radujem...

Seko, svaka cast....60 ep ?! Zavidim ti...

Ja sam toliko opsjednuta serijom da ću danas ponovno gledati na tv-u prvu epizodu... i navući ću i staru da gleda samnom LOL. Ajde ona je barem penzioner...joj al za mene nema izgovora :D

Ja sam toliko opsjednuta serijom da ću danas ponovno gledati na tv-u prvu epizodu... i navući ću i staru da gleda samnom LOL. Ajde ona je barem penzioner...joj al za mene nema izgovora :D

Ja sam danas ko blesava uz Äestitke fino sve podsjetila da veÄeras kreće super serija i da moraju obavezno gledati jer sutra oÄekujem miÅ¡ljenja i reakcije :lol: :lol: A prva se epizoda, naravno, opet gleda :D

Ja nisam znala kakav ce kraj biti, nisam se usudila virnuti...zbog razocarenja...ali eto meni srece sada, bas se radujem...

Seko, svaka cast....60 ep ?! Zavidim ti...

Zaviiiidim vam.........ja sam tek kod pete.........ali ova dva dana kod mene ludnica, ....valjda cu moci sada da odgledam nesto.........rekoste u 5. prvi poljubac.........pa da vidimo i to.........

20:10Sila (1/79) - Ovako piÅ¡e u programu Nove TV, pa se nadam da ovo znaÄi da su se opametili i da neće rezati epizode...

InaÄe, joÅ¡ niÅ¡ta od 9. epizode na oyo.hr :(

Malo bih se dotakla turskoga obiÄajnoga prava (Tore) kojega ćemo silom prilika jako dobro upoznati kroz seriju.

Tore je obiÄajno pravo, koje je obavezno za sve koji žive u tim njihovim plemenskim zajednicama. On se temelji na principu Äasti. Po njemu je dozvoljena krvna osveta, ženidba roÄ‘aka, smrtna kazna za puno toga i sl.

Žena je samo muževo vlasništvo, posebno ako se radi o agi (ovo je jako bitno da nam je lakše razumjeti Borana i sve ono što je pogazio zbog Sile).

Sila, znaÄi, nije imala pravo napustiti Borana, i nakon njenog bijega, on je imao potpuno pravo, dapaÄe, dužnost da je ubije. Ona po Tore uopće nije osoba nego samo vlasniÅ¡tvo s kojim muž i njegova obitelj mogu raditi Å¡to god ih volja.

Tore propisuje jako teÅ¡ke kazne kada se ide protiv Äasti age i obitelji, i on se prenosi sa generacije na generaciju.

Za svaki Äin koji je protiv Äasti propisana je smrtna kazna. Za Äin preljuba slijedi ista kazna. Ja bih rekla, za sve Å¡to ti treba i ne treba, propisana je smrtna kazna :lol: :lol:

JoÅ¡ neÅ¡to, ne znam je li to netko već napomenuo, ime Sila znaÄi - ona koja osjeća nostalgiju za rodnim krajem.

E, sad, ja ću ravno u sridu, kako se kod nas kaže :D Već dvadesetak epizoda gledam kako se jedan muškarac u potpuno nemogućim uvjetima i pod potpuno nemogućim pravilima trudi stvoriti normalan život za sebe i za svoju ženu... Dva puta bez problema ide i ravno u smrt za nju (minsko polje i metak), a kod nje ne vidim baš neki trud... prebalavo se ponaša s obzirom na ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze...

Njeno ponaÅ¡anje mi je do sada povuci-potegni.. Najprije ga optuži za sve moguće i nemoguće, onda shvati da je pogrijeÅ¡ila, pa se ispriÄava i tako u krug th_rollingpin.gif Ovdje sam se odmah sjetila prelaska kornjaÄe preko ceste, baÅ¡ mi je naÅ¡ega agicu bilo milo gledati dok mu aginica zvoca :wub: :wub:

Ne znam što bih rekla,ali ja bih rado vidjela i njen trud i njenu borbu za spas te veze, ali za sada jedino kod njega vidim tešku žrtvu i patnju :(

Drage moje rado bih vidjela i vaše komentare, posebno me zanima vaše viđenje silovanja, ja ću ga "obraditi" u nekom drugom postu.

Malo bih se dotakla turskoga obiÄajnoga prava (Tore) kojega ćemo silom prilika jako dobro upoznati kroz seriju.

Tore je obiÄajno pravo, koje je obavezno za sve koji žive u tim njihovim plemenskim zajednicama. On se temelji na principu Äasti. Po njemu je dozvoljena krvna osveta, ženidba roÄ‘aka, smrtna kazna za puno toga i sl.

Žena je samo muževo vlasništvo, posebno ako se radi o agi (ovo je jako bitno da nam je lakše razumjeti Borana i sve ono što je pogazio zbog Sile).

Sila, znaÄi, nije imala pravo napustiti Borana, i nakon njenog bijega, on je imao potpuno pravo, dapaÄe, dužnost da je ubije. Ona po Tore uopće nije osoba nego samo vlasniÅ¡tvo s kojim muž i njegova obitelj mogu raditi Å¡to god ih volja.

Tore propisuje jako teÅ¡ke kazne kada se ide protiv Äasti age i obitelji, i on se prenosi sa generacije na generaciju.

Za svaki Äin koji je protiv Äasti propisana je smrtna kazna. Za Äin preljuba slijedi ista kazna. Ja bih rekla, za sve Å¡to ti treba i ne treba, propisana je smrtna kazna :lol: :lol:

JoÅ¡ neÅ¡to, ne znam je li to netko već napomenuo, ime Sila znaÄi - ona koja osjeća nostalgiju za rodnim krajem.

E, sad, ja ću ravno u sridu, kako se kod nas kaže :D Već dvadesetak epizoda gledam kako se jedan muškarac u potpuno nemogućim uvjetima i pod potpuno nemogućim pravilima trudi stvoriti normalan život za sebe i za svoju ženu... Dva puta bez problema ide i ravno u smrt za nju (minsko polje i metak), a kod nje ne vidim baš neki trud... prebalavo se ponaša s obzirom na ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze...

Njeno ponaÅ¡anje mi je do sada povuci-potegni.. Najprije ga optuži za sve moguće i nemoguće, onda shvati da je pogrijeÅ¡ila, pa se ispriÄava i tako u krug th_rollingpin.gif Ovdje sam se odmah sjetila prelaska kornjaÄe preko ceste, baÅ¡ mi je naÅ¡ega agicu bilo milo gledati dok aginica urla na njega :wub: :wub:

Ne znam što bih rekla,ali ja bih rado vidjela i njen trud i njenu borbu za spas te veze, ali za sada jedino kod njega vidim tešku žrtvu i patnju :(

Drage moje rado bih vidjela i vaše komentare, posebno me zanima vaše viđenje silovanja, ja ću ga "obraditi" u nekom drugom postu.

Kazi mi.........vaze li ti "zakoni" i pred sudom u celoj Turskoj........ako se neko dotakne toga, pa zeli postici spasavanje zena, a nije iz tog kraja.......ili iz tog plemena.......ima li on sanse da nesto uspe ........

A do tog silovanja nisam jos dosla........plasis me.........

Sad je bila ona scena kad je aga dobio pistolj na poklon od strica........nesto mi tu sumnjivo.......vracaju onu scenu kad je njegov brat od strica pucao na Azada......a sad je Boran ostavio svoje otiske na pistolju.......stric ga nekako cudno gleda......da nije neka namestaljka......ili ja gledam mnogo filmova.......

Kazi mi.........vaze li ti "zakoni" i pred sudom u celoj Turskoj........ako se neko dotakne toga, pa zeli postici spasavanje zena, a nije iz tog kraja.......ili iz tog plemena.......ima li on sanse da nesto uspe ........

A do tog silovanja nisam jos dosla........plasis me.........

Najprije da te umirim, ne oÄekuj Fatmu ni bilo Å¡to sliÄno, nemaj straha... naÅ¡ aga je nježan Äovjek, samo je eto malo popio i nije viÅ¡e mogao trpjeti njene provokacije :ph34r:

Mislim da pred sudom ne vrijedi obiÄajno pravo, ali to ih ne spreÄava da ga i danas sprovode... Äeste su priÄe i na Zapadu o ubijanju sestara koje odbiju dogovorenu udaju... onima koji iza toga zavrÅ¡e u zatvoru, to je ponos :huh:

Njeno ponaÅ¡anje mi je do sada povuci-potegni.. Najprije ga optuži za sve moguće i nemoguće, onda shvati da je pogrijeÅ¡ila, pa se ispriÄava i tako u krug th_rollingpin.gif Ovdje sam se odmah sjetila prelaska kornjaÄe preko ceste, baÅ¡ mi je naÅ¡ega agicu bilo milo gledati dok aginica urla na njega :wub: :wub:

Ona je odrasla u potpuno drugoj sredini, i iako se zaljubila u njega - osjeća da je na sve to prisiljena i u tu ju u potpunosti razumijem. Zamisli da tebe bace u takav svijet i koliko god voljela tog muškarca bilo bi ti preteško.

Upravo stigla, pa vas malo Äitam. Ne stignem sve, gledala bi epizode (sada sam na 14.) družila se na ovom i onom forumu...ali teÅ¡ko se sve uskladi.

Glede silovanja....pa ne znam Å¡to bi rekla. Nisam ga doživila kao neÅ¡to posebno tragiÄno, a ni brutalno. On ponajprije nije takav Äovjek, a mora se priznati da je ona to na neki naÄin, veÄer prije, zapoÄela, a i bila uvrijeÄ‘ena jer je odbio zato Å¡to je popila. Ne opravdavam nikakvu brutalnost i "ne" treba prihvatiti kao "ne". Ali opet naglaÅ¡avam, Boran nije takav tip. On je nježan i brižan, a ona je premlada, odgojena van tradicije, u velikom gradu i teÅ¡ko prihvaća bilo kakva tradicionalna pravila. A to je koliko vidim i okosnica cijele priÄe. Ne, nisam pogledala kraj. Ne želim, a drago mi je da sretno zavrÅ¡ava.

Ona je odrasla u potpuno drugoj sredini, i iako se zaljubila u njega - osjeća da je na sve to prisiljena i u tu ju u potpunosti razumijem. Zamisli da tebe bace u takav svijet i koliko god voljela tog muškarca bilo bi ti preteško.

Ma, sve ja to razumijem, i ti si u pravu u vezi toga, ali isto tako sve udate žene znaju koliko se treba progutati i u normalnim brakovima i ne skakati na prvu loptu... To nema nikakve veze sa odrastanjem u drugaÄijoj sredini ili bilo Äime osim sa osnovnom pristojnošću i ljubavlju prema tom Äovjeku... Moram priznati da ja baÅ¡ nemam toliko razumijevanja koliko ga ima njen muž, strpljenje mu je do neba.

Ono što me najviše smeta je njeno konstantno istresanje na njega, uvijek je on za nešto kriv.

Ja stvarno željno iÅ¡Äekujem prvu situaciju u kojoj će me ona uvjeriti da ga voli i poÅ¡tuje jednako koliko on nju. Taj Äovjek je pogazio sav svoj odgoj, svoju Äast, ponos u plemenu i sve Äega se mogu sjetiti zbog nje, i bilo bi lijepo da sada ona da neÅ¡to od sebe da taj brak uspije, a ne da do kraja gledamo gdje on sve kupi u sebe i trpi njene muÅ¡ice s jedne, i pritisak plemenskog vijeća, s druge strane.

Nisam bas neki strucnjak u pisanju odgovora ali ovde sam morao da reagujem.Ja znam da nigde u svijetu nema nezno silovanje .Ovde na zapadu za silovanje vlastite supruge se krivicno odgovara a kazna je zatvor.Sad isto tako sjajan momak ode u disko popije malo vise sretne mladu i lijepu devojku i nemojte reagovati on je zaista dobar decko .Izvini te na grubim rijecima ali nisam mogao da ne reagujem.

Vi ipak cini mi se zaboravljate da se on zakleo da se nikada nece zeniti vec da se zeni iskljucivo da spaei sestru pa i njenog brata pa daj malo sam popio niko se nece ljutiti imam opravdanje

Ma, sve ja to razumijem, i ti si u pravu u vezi toga, ali isto tako sve udate žene znaju koliko se treba progutati i u normalnim brakovima i ne skakati na prvu loptu... To nema nikakve veze sa odrastanjem u drugaÄijoj sredini ili bilo Äime osim sa osnovnom pristojnošću i ljubavlju prema tom Äovjeku... Moram priznati da ja baÅ¡ nemam toliko razumijevanja koliko ga ima njen muž, strpljenje mu je do neba.

Ono što me najviše smeta je njeno konstantno istresanje na njega, uvijek je on za nešto kriv.

Ja stvarno željno iÅ¡Äekujem prvu situaciju u kojoj će me ona uvjeriti da ga voli i poÅ¡tuje jednako koliko on nju. Taj Äovjek je pogazio sav svoj odgoj, svoju Äast, ponos u plemenu i sve Äega se mogu sjetiti zbog nje, i bilo bi lijepo da sada ona da neÅ¡to od sebe da taj brak uspije, a ne da do kraja gledamo gdje on sve kupi u sebe i trpi njene muÅ¡ice s jedne, i pritisak plemenskog vijeća, s druge strane.

Ima jedna zanimljiva reÄenica koju je on izgovorio svom prijatelju Gabrielu... da bi volio da ga ona samo pogleda i da shvati kakv je on u biti Äovjek. Al meni je to ok jer tu je drama u seriji - bilo bi dosadno da nema toga... InaÄe bi bili sretni stalno a nama bi bilo dosadno gledati :)

Meni je nevjerojatna kemija izmeÄ‘u njih - od prvog susreta na onoj Äesmi... ...pa onda prvi zajedniÄki ples mi je isto predivan!

Pogledala sam neke epizode bez prijevoda...al teško mi je to komentirati jer mislim da će biti potpuno druga stvar dok ću razumijeti radnju i što govore.

Tako da ću zasad samo komentirati ono što ima prijevod.

Ima jedna zanimljiva reÄenica koju je on izgovorio svom prijatelju Gabrielu... da bi volio da ga ona samo pogleda i da shvati kakv je on u biti Äovjek. Al meni je to ok jer tu je drama u seriji - bilo bi dosadno da nema toga... InaÄe bi bili sretni stalno a nama bi bilo dosadno gledati :)

Ja za sada mogu komantarisati njeno istresanje na njega na samom pocetku. I meni je to razumljivo......sta su joj sve uradili, dobro da nije skrenula pamecu....

....ali meni je nesto drugo interesantno.......ne njena preka narav, nego njegovo strpljenje.......bas mi je cudno da on ima zivce debele ko konopce, s obzirom da je iz te sredine iz koje je......ma koliko bio dobar, njima je tamo, podici ruku na zenu, kao pruziti ruku po casu vode......a on tolerise cak i njeno dranje i vikanje pred drugim ljudima i pred slugama......a to ne bi izdrzao ni neki covek iz nase sredine.......a kamoli aga.....malo mi je neverovatno da to postoji.....tamo.......

Ja za sada mogu komantarisati njeno istresanje na njega na samom pocetku. I meni je to razumljivo......sta su joj sve uradili, dobro da nije skrenula pamecu....

....ali meni je nesto drugo interesantno.......ne njena preka narav, nego njegovo strpljenje.......bas mi je cudno da on ima zivce debele ko konopce, s obzirom da je iz te sredine iz koje je......ma koliko bio dobar, njima je tamo, podici ruku na zenu, kao pruziti ruku po casu vode......a on tolerise cak i njeno dranje i vikanje pred drugim ljudima i pred slugama......a to ne bi izdrzao ni neki covek iz nase sredine.......a kamoli aga.....malo mi je neverovatno da to postoji.....tamo.......

Slažem se da su ga napravili previše tolerantnim za tu sredinu ipak je tamo odgojen. Djeluje pomalo nestvarno...

Slažem se da su ga napravili previše tolerantnim za tu sredinu ipak je tamo odgojen. Djeluje pomalo nestvarno...

Nestvarno, bas......ali mi devojcice volimo bajke, zar ne.......ja pristajem na takvog princa.......

Ahhhhhh!!!!!!!!.....bio prvi poljubac......meni nekako drago sto je ona prva inicirala da do njega dodje.......i drago mi sto je sama resila da stavi burmu.......i drago mi sto je pomalo ljubomorna na Jezdu.......to ce samo pomoci.......

Da...zbilja pretjeruje sa tim deranjem na njega.....ona uz svoje biološke roditelje za svoju sudbinu krivi i njega....e to mi je glupo....jer on NIJE znao kako je ona dospjela u taj brak....ni njemu nije bilo lako....ona je malo razmažena i bahata, i tako se i ponaša prema njemu....baš mi ga bude žao nekad....

Nisam bas neki strucnjak u pisanju odgovora ali ovde sam morao da reagujem.Ja znam da nigde u svijetu nema nezno silovanje .Ovde na zapadu za silovanje vlastite supruge se krivicno odgovara a kazna je zatvor.Sad isto tako sjajan momak ode u disko popije malo vise sretne mladu i lijepu devojku i nemojte reagovati on je zaista dobar decko .Izvini te na grubim rijecima ali nisam mogao da ne reagujem.

Vidi nešto, ne bih da me se pogrešno shvati jer sam puno vremena i sama provela objašnjavajući te stvari svojoj kćeri i jer znam koliko je danas postalo normalno silovanje među mladima pod izlikom - kada je rekla NE, nije to stvarno mislila...

MeÄ‘utim, da bi se moglo razumjeti ono Å¡to se dogodilo tu veÄer, treba sagledati cijelu situaciju...

Aga se od samoga poÄetka braka nalazi pod ogromnim pritiskom cijeloga plemena da mu žena zatrudni.. kao prvo, da dokaže da aga "nema greÅ¡ku", tj. da u prvome braku nije bilo do njega to Å¡to mu žena nije rodila dijete... S druge strane "dužan" je dati plemenu i obitelji sina da bi agovanje ostalo u obitelji..

Opet ponavljam, po njihovom zakonu ona je samo stvar, njegovo vlasništvo, on s njom može raditi što god hoće...

Isto tako, svi smo bili svjedoci da je podmetnuo svoju krv prvu noć (plahta se mora javno pokazati da bi sve bilo po pravilima, to je javna stvar u plemenu), nije je htio "iskoristiti" pijanu, Å¡to je ona pogreÅ¡no shvatila kao uvredu i zaljubljenost u mrtvu ženu (upravo tim rijeÄima mu je to nabila na nos) i nije ga prestajala provocirati...

I povrh svega se ode sastati sa bivÅ¡im momkom i joÅ¡ mu mrtva-hladna kaže da nije bilo njega da bi ona i Emre sada bili skupa. Neka mi netko objasni ako može koji bi muÅ¡karac to mirno prihvatio, a ovdje "imamo posla" sa pijanim i zbog toga i smanjeno ubrojivim Äovjekom. Prema njihovom zakonu i pravilima on je to trebao napraviti već prvu noć, a nije, i joÅ¡ joj je rekao da će spavati s njom tek kad ona to bude htjela.

Zato ne mislim da je on bio neÅ¡to naroÄito grub (ako se za silovatelja uopće može neÅ¡to tako reći, a ne može), njen Å¡ok je ipak najviÅ¡e bio prouzroÄen time Å¡to je bila nevina, kad se u to ubroji i ponos i inat, dobije se jutro poslije.

Žao mi je Å¡to si moje izlaganje tako shvatila. Napisala sam u tom postu ono Å¡to sam mislila, a isto mislim i dalje. NE OPRAVDAVAM nikakvo nasile prema bilo kome, a pogotovo ne prema ženama, ali Äak i u seriji ovom dogaÄ‘aju nisu posvetili posebnu važnost kao neÄemu posebno traumatiÄnom. Lejla je to lijepo objasnila, i da ne ponavljam slažem se u potpunosti s njom. A i Sila je nakon prespavane noći spremna nastaviti dalje. Zar se tako ponaÅ¡a istraumatizirana žena? Po meni ne, jer kako možeÅ¡ zavoljeti nekoga tko te tako povrijedio.

A tvoja usporedba sa sjajnim momkom.... apsolutno nema nikakve veze sa ovom priÄom. To je neusporedivo

Tacno,za silovanje nema opravdanja...niti razumijevanja..